Gemaal Hippolytushoef klaar voor een nieuwe generatie

Met de ingebruikname van een nieuw gemaal aan de Lonjeweg in Hippolytushoef komt een einde aan bijna een eeuw waterstaatsgeschiedenis. Het oude gemaal uit 1929 zorgde jarenlang voor droge voeten op Wieringen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst werd de gevelsteen van het oude gemaal onthuld en stelde hoogheemraad Klazien Hartog het oude gemaal buiten gebruik en het nieuwe, duurzame en visvriendelijke gemaal officieel in werking.

Van 1929 naar 2026 

Het huidige gemaal is gebouwd in 1929 en heeft daarmee een lange geschiedenis. Oorspronkelijk werd de Hippolytushoeverpolder bemalen door een eigen molen. Nadat deze in slechte staat raakte, werd de koog in 1893 via een duiker verbonden met de polder Waard Nieuwland. Met de opkomst van elektriciteit bemaling en de Zuiderzeewerken ontstond de mogelijkheid om een elektrisch gemaal te bouwen. Plannen waren er al sinds 1920 maar in 1929 kwam het gemaal gereed. Het nieuwe gemaal kreeg twee verticale schroefpompen en beschikte over een capaciteit van 70 m³ per minuut. In 1972 werd het gemaal gerenoveerd en is de pompinstallatie vervangen. Na bijna 100 jaar trouwe dienst heeft het gemaal inmiddels het einde van zijn technische levensduur bereikt en is het nieuwe toekomstbestendige gemaal naast het huidige gemaal gebouwd.  

Klazien Hartog vertelt: "Vanuit Watererfgoed wil je eigenlijk zoveel mogelijk proberen te bewaren, wat helaas niet altijd lukt. Bij gemaal Hippolytushoef, een bijzondere plek op Wieringen, hebben we deze afweging ook gemaakt. Verouderde pompen, onderdelen die niet meer te krijgen zijn en de slechte staat van het gebouw maakt de keuze voor een nieuw gemaal dat een stuk duurzamer en energiezuiniger is. Daarnaast heeft de vis vanwege visvriendelijke pompen een veel grotere kans om uit de binnenwateren van het oude eiland Wieringen te komen dan voorheen. Kijkend naar de toekomst zijn dat voordelen waarmee we weer geschiedenis schrijven.”

Bewonderen

Met het uitzetten van het oude gemaal en het officieel in gebruik nemen van het nieuwe gemaal op 18 september kregen de bewoners uit de omgeving de kans om het oude gemaal te bezoeken en afscheid te nemen van een bijzonder stuk waterstaatsgeschiedenis. Het was een bijzondere middag met oude verhalen en herinneringen. Het nieuwe gemaal zal ook zeker mooie herinneringen en verhalen gaan maken op deze unieke plek.

Nieuw gemaal

Het nieuwe gemaal heeft een capaciteit van 80.000 liter per minuut, is een stuk duurzamer, energiezuiniger en visvriendelijk. Dit draagt bij aan een robuuster watersysteem in de polder Wieringen. Mocht het gemaal door een storing uitvallen dan is er voldoende ruimte voor het opstellen van noodmateriaal o.a. een mobiele hijskraan, noodpompen, leidingwerk en aggregaten.

De gevelsteen van het oude gemaal Hippolytushoef
De heer Braad, secretaris-penningmeester Waterschap Wieringen (1971-1980), hoogheemraad Klazien Hartog en projectleider Imre Burgering openen het nieuwe gemaal.