Dijkversterking Enkhuizen-Hoorn (Zuiderdijk)

Waarom is dijkversterking nodig?

Dijken moeten hoog en stevig genoeg zijn om water te keren. Daarnaast hebben we allemaal gehoord van het veranderende klimaat. De zeespiegel stijgt en het land zakt. Dat betekent dat ook het peil van het Markermeer en het IJsselmeer de komende decennia vaker hoog zal staan.

Hóe hoog en hoe stevig waterkeringen moeten zijn, is door het rijk bepaald. De dijk Enkhuizen-Hoorn is een primaire waterkering, die ervoor moet zorgen dat een groot deel van Noord-Holland bij extreem hoog water en hoge golven droog blijft. Als norm is gesteld dat deze primaire waterkering de meest ongunstige omstandigheden moet kunnen weerstaan, zoals die statistisch gezien eens in de 10.000 jaar voor zouden kunnen komen.

Wij toetsen de dijken regelmatig op sterkte. Aan de hand van de toetsingen van alle waterkeringen stelt de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat in een  Hoogwaterbeschermingsprogramma geld beschikbaar voor dijkversterkingen.

In het Hoogwaterbeschermingsprogramma 2006-2011 is geld beschikbaar gesteld om de dijk Enkhuizen-Hoorn te versterken. Circa 13,7 kilometer van de in totaal 22 kilometer lange dijk dient te worden versterkt.

De kosten van deze dijkversterking schatten we op circa 50 miljoen euro.

Laatste nieuws

Deze zomer zijn de graafwerkzaamheden gestart voor een archeologisch onderzoek in een deel van de dijk. Onder leiding van de Hoornse stadsarcheoloog Michiel Bartels worden in de dijk negen sleuven gegraven. Deze doorsnijden de dijk van top tot basis. Daarmee wordt de opbouw van de dijk zichtbaar. Archeologen krijgen zo een schat aan informatie die anders verborgen blijft.

Woensdag 1 september zijn belangstellenden tussen 19.00 en 21.00 uur van harte welkom. (zie persbericht)

Nieuwsbrieven

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoe versterken we de dijk?

In het ontwerp van de nieuwe dijk zijn via een zogenaamde MER (Milieu Effect Rapportage) ook de gevolgen voor landschap, milieu, cultuurhistorie, aanlegkosten en toekomstige beheerskosten meegenomen. Dit is gebeurd na uitgebreid overleg met deskundigen op deze gebieden.

Grofweg wordt de dijk op vier verschillende manieren verbeterd:

Op het kaartje bovenaan ziet u welke wijze waar wordt toegepast.

Het werk wordt uitgevoerd in twee delen. We zijn gestart in de zomer van 2007 met het tracé van Enkhuizen tot gemaal "De Drieban" bij Venhuizen.
Daarna zijn we begonnen we met het deel van De Weed bij Venhuizen tot en met het Julianapark in Hoorn. Voor dit stuk worden grote hoeveelheden grond verzet. Soms versterken we de dijk aan de buitenkant, soms aan de binnenkant en soms combineren we dat.

Het werk gaat duren tot 2012. Lange perioden zal er geen activiteit aan de dijk te zien zijn. Om te voorkomen dat de nieuwe dijk vanwege zijn grotere gewicht inzakt, laten we het grondlichaam soms wel een jaar rustig “zetten”.

Met wie werken we samen?

In het project werkt Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier samen met o.a. de gemeenten. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat financiert de werken in het kader van het Hoogwaterbeschermingsprogramma 2006-2011.

Wegafsluiting dijk

Vanwege het werk aan de dijk is de weg tussen Enkhuizen en Hoorn vanaf eind november 2007 tot 1 januari 2012 afgesloten voor het doorgaande verkeer. De afsluiting geldt voor de hele dijk. Er zijn alternatieve routes aangegeven. Voor aanwonenden is éénrichtingsverkeer ingesteld vanaf Enkhuizen.

Door de vele transporten van de afgelopen tijd is de rijweg van de dijk steeds meer veranderd in een bouwweg. Het asfalt is op veel plaatsen kapot. Daarvoor in de plaats zijn rijplaten neergelegd of wordt puinkorrel verwerkt. Om redenen van verkeersveiligheid blijft de dijk daarom de komende winter afgesloten voor het verkeer.

Evenementen op de dijk

De Zuiderdijk van Drechterland is een populaire locatie voor wandel- en fiets- en andere evenementen. Als de dijk vanwege werkzaamheden is afgesloten voor het verkeer, kan het hoogheemraadschap hiervoor geen vergunning verlenen, omdat de veiligheid op en langs de dijkweg gewaarborgd moet blijven.
Korte perioden waarin niet gewerkt wordt zoals in het weekend of in vakanties moeten kunnen worden gebruikt om noodreparaties aan de weg of de bermen uit te voeren. Het is dan ook niet mogelijk om de werkzaamheden aan te passen aan de evenementen. 

Contactgegevens voor meer informatie?

Voor meer informatie over dit project kunt u ons bereiken via telefoonnummer 0299- 663 000 of via e-mail dijkversterkingenkhuizenhoorn@hhnk.nl.