
Veel erfpachters willen liever zelf eigenaar zijn dan erfpachter van het hoogheemraadschap. Het hoogheemraadschap heeft vastgesteld dat het hebben van de eigendom van deze grond in veel gevallen niet strikt noodzakelijk is voor de taakuitoefening. Met de Keur (pdf) heeft het hoogheemraadschap voldoende instrumenten om te waarborgen dat de waterkeringen voor hun taak geschikt blijven.
Als het hoogheemraadschap tot de conclusie is gekomen dat de eigendom van een perceel grond niet bij het hoogheemraadschap hoeft te blijven, krijgt de zittende erfpachter tussen nu en eind 2009 de mogelijkheid die grond te kopen. De vraag of het hoogheemraadschap een bepaald perceel grond aan de zittende erfpachter wil verkopen, is afhankelijk van een aantal zaken. Daarvan zijn de belangrijkste:
In augustus 2006 heeft het hoogheemraadschap zijn erfpachters een brief gestuurd met daarin informatie over de verkoopmogelijkheden. Of het voor een erfpachter aantrekkelijk is de grond onder en rond zijn woning of bedrijfsgebouw te kopen, is een persoonlijke aangelegenheid. Het hoogheemraadschap kan die vraag voor een individuele erfpachter niet beantwoorden. Het kan verstandig zijn een financiële deskundige in te schakelen.
Een erfpachter die belangstelling heeft de grond te kopen, hoeft dat nu niet aan het hoogheemraadschap te melden. Elke erfpachter die grond gebruikt en een brief heeft gekregen dat die grond aan hem verkocht kan worden, krijgt automatisch bericht. Dat gebeurt tussen nu en eind 2009.